Alkohola veidi

Ikviens, kurš kādreiz ir apmeklējis pārtikas veikalu, zina, ka ir daudz dažādu alkohola veidu. Destilācijas procesā daži alkoholiskie dzērieni satur vairāk alkohola nekā citi, un tie var būt bīstamāki.

Kādi ir alkohola veidi?

Cilvēki alkoholu lieto jau tūkstošiem gadu. Alkohols ir gan ķīmiska, gan psihoaktīva narkotika. Ķīmijā spirts pastāv, ja ūdeņraža atomu ogļūdeņradī aizstāj hidroksilgrupa, skābekļa un ūdeņraža atomu pāris. Alkoholi saistās ar citiem atomiem, veidojot sekundāros spirtus. Šie sekundārie spirti ir trīs veidu alkoholi, kurus cilvēki lieto katru dienu: metanols, izopropanols un etanols.

Trīs alkohola veidi

Vienīgais alkohola veids, ko cilvēki var droši dzert, ir etanols. Pārējos divus spirta veidus mēs izmantojam tīrīšanai un ražošanai, nevis dzērienu pagatavošanai. Piemēram, metanols (vai metilspirts) ir automašīnu un laivu degvielas sastāvdaļa. To izmanto arī antifrīzu, krāsu noņemšanas līdzekļa, stikla tīrīšanas šķidruma un daudzu citu produktu ražošanai. Izopropanols (vai izopropilspirts) ir ķīmiskais nosaukums alkohola berzēšanai, ko mēs izmantojam tīrīšanai un dezinfekcijai. Gan metanols, gan izopropanols ir indīgi cilvēkiem, jo mūsu ķermenis tos metabolizē kā toksiskas vielas, kas izraisa aknu mazspēju. Pat neliela daudzuma metanola lietošana vai attīrīšanas alkohola var būt letāla.

Etanols (vai etilspirts) ir tāds alkohola veids, kuru katru dienu dzer vairāk nekā divi miljardi cilvēku. Šāda veida spirtu iegūst, raudzējot raugu, cukurus un cietes. Gadsimtiem ilgi cilvēki ir dzēruši uz etanola balstītus dzērienus, piemēram, alu un vīnu, lai mainītu viņu uzskatus. Tomēr etanols arī kaitīgi ietekmē ķermeni. Cilvēka aknas var metabolizēt etanolu, bet tikai ierobežotā daudzumā.

Etanols ir toksisks, tāpēc laika gaitā tas bojā aknas, smadzenes un citus orgānus. Etanols nomāc arī centrālo nervu sistēmu, kas kropļo cilvēka koordināciju un spriedumu. Turklāt etanols var saasināt tādas psiholoģiskas problēmas kā nemiers un depresija, savukārt hronisks, ilgstošs etanola bāzes dzērienu patēriņš cilvēkam var izraisīt novājinošu alkohola atkarību.

alkohola veidi

Atšķirība starp destilētu un nedestilētu alkoholu

Pastāv divas alkoholisko dzērienu kategorijas: destilēti un nedestilēti. Nedestilētus dzērienus sauc arī par raudzētiem dzērieniem. Fermentācija ir process, kurā baktērijas vai raugs tiek izmantots, lai ķīmiski pārveidotu cukuru spirtā (vai etanolā, precīzāk sakot). Vīns un alus ir gan raudzēti, gan nedestilēti alkoholiskie dzērieni. Vīna darītavas raudzē vīnogas, lai iegūtu vīnu, un alus darītavas raudzē miežus, kviešus un citus graudus alus pagatavošanai.

Destilācija ir process, kas seko fermentācijai. Tas pārvērš raudzētu vielu tādā, kam ir vēl augstāka spirta koncentrācija. Destilācijā koncentrē spirtu, atdalot to no ūdens un citiem raudzētas vielas komponentiem. Alkoholiskie dzērieni un stiprie alkoholiskie dzērieni ir destilēti alkoholiskie dzērieni.

Tie satur vairāk alkohola pēc tilpuma nekā nedestilēti dzērieni. Parasti destilētam alkoholiskajam dzērienam būs augstāks alkohola pierādījums.

Alkohola tilpums (ABV) un alkohola pierādījums ir divi alkohola satura rādītāji jeb alkohola koncentrācija dzērienā. Alkohola tilpumkoncentrācija ir etanola mililitru skaits uz 100 mililitriem (vai 3,4 fl.oz.) dzēriena, bet alkohola izturība ir divreiz lielāka nekā spirta tilpumkoncentrācija. Piemēram, dzēriens, kura ABV ir 50%, būs 100 pierādījums.

Dažādi alkoholisko dzērienu veidi pēc alkohola satura

Ir daudz dažādu alkoholisko dzērienu veidu, un daži no tiem satur vairāk alkohola nekā citi. Visi alkoholiskie dzērieni rada veselības problēmu un atkarības risku, bet dzērieni ar lielāku alkohola koncentrāciju ātrāk un mazākās devās spēj izraisīt alkohola reibumu un saindēšanos ar alkoholu.

Nedestilēti dzērieni

Alus

Alus ir populārākais alkoholiskais dzēriens visā pasaulē. Faktiski pēc ūdens un tējas alus ir visbiežāk patērētais dzēriens pasaulē. Alus  ir arī vecākais alkoholiskais dzēriens vēsturē. Standarta alus, neatkarīgi no tā, vai tas ir lager tipa alus vai gaišais alus, ABV ir no 4% līdz 6%, lai gan dažos alos ir augstāka vai zemāka alkohola koncentrācija. Piemēram, “vieglajam alum” ir tikai no 2% līdz 4% ABV, bet “iesala dzērieniem” – no 6% līdz 8%.

alus

Vīns

Vīns ir vēl viens populārs un sens alkoholiskais dzēriens. Standarta vīnam ir mazāk nekā 14% ABV. Šampanietim, kas ir vispazīstamākais dzirkstošais vīns, spirta koncentrācija ir aptuveni 10% līdz 12%. Daži vīni ir “stiprināti” ar destilētu spirtu. Stiprinātu vīnu piemēri ir Madeira, Marsala, Vermuta un Šerija. Viņiem parasti ir aptuveni 20% ABV.

vīns

Cietais sidrs

Cietais sidrs ir raudzēta ābolu sula. Parasti tam ir aptuveni 5% ABV.

Medalus

Medalus, ūdens un raudzēta medus maisījuma ABV ir no 10% līdz 14%.

Saké

Saké, labi pazīstams japāņu dzēriens, kas gatavots no raudzētiem rīsiem, spirta koncentrācija ir aptuveni 16% ABV.

Destilēti dzērieni (dzērieni un stiprie alkoholiskie dzērieni)

Džins

Džins ir alkohols, kas izgatavots no kadiķu ogām. Tam var būt no 35% līdz 55% ABV.

Brendijs

Brendijs ir destilēts vīns. Alkohola koncentrācija brendijā svārstās no 35% līdz 60%. Piemēram, vienam slavenam brendijam – Cognac ir 40% ABV.

Viskijs

Viskijs ir spirts, kas izgatavots no destilētiem, raudzētiem graudiem. Viskija ABV svārstās no 40% līdz 50%.

Rums

Rumam, destilētam dzērienam, kas izgatavots no raudzētas cukurniedru vai melases, tipiskā spirta koncentrācija ir 40% ABV. Daži rumi ir “necaurlaidīgi”, kas nozīmē, ka to alkohola koncentrācija ir vismaz 57,5% ABV. Lielākā daļa izturīgā ruma pārsniedz šo minimumu, parasti sasniedzot 75,5% ABV, kas ir līdzvērtīgs 151 pierādījumam.

Tekila

Tekila ir vēl viens populārs alkohols. Tās galvenā sastāvdaļa ir Meksikas agaves augs, un tā spirta koncentrācija parasti ir aptuveni 40% ABV.

Degvīns

Degvīnam, šķidrumam, kas parasti tiek gatavots no raudzētiem graudiem un kartupeļiem, Amerikas Savienotajās Valstīs standarta spirta koncentrācija ir 40% ABV.

Absints

Absints ir gars, kas izgatavots no dažādām lapām un garšaugiem. Nav pierādījumu, ka absints ir halucinogēns, taču tajā ir augsta alkohola koncentrācija. Dažās absinta formās ABV ir aptuveni 40%, savukārt citās – ABV pat 90%.

Everclear

Everclear, uz graudu bāzes gatavots alkoholiskais dzēriens, ir vēl viens dzēriens ar stipru alkohola koncentrāciju. Everclear minimālais ABV ir 60%, bet Everclear var būt arī 75,5% un 95% ABV.